3 dychové cvičenia, s ktorými zaženiete stres

floating-leaf
floating-leaf

Okrem toho, že dýchanie je nevyhnutné pre život, je to zároveň aj náš základný antistresový nástroj. Veľa ľudí ho však nevie poriadne používať, a tak sa o benefotich dychových cvičení hovorí len v určitých kruhoch. Prinášame vám 3 sofrologické techniky, ktorých pravidelné cvičenie pomáha uvoľniť sa a načerpať nové sily.

Brušné dýchanie proti úzkosti

Toto relaxačné brušné dýchanie zmierňuje únavu a odstraňuje z tela toxíny a taktiež podporuje nervovosvalovú relaxáciu a okysličenie mozgu.


Pri tomto cvičení môžete sedieť, stáť či ležať. Čo vám momntálen situácia dovolíPoložte si ruky na brucho, aby ste lepšie cítili príchody a odchody svojho dýchania. Nadýchnite sa nosom a nafúknite brucho ako balón. Pomaly vydýchnite ústami a postupne vťahujte brucho. Vypustite všetok vzduch zo svojich pľúc.

Opäť sa nadýchnite tak, že nafúknete brucho ako balón a na pár sekúnd zablokujete vzduch v pľúcach. Potom pomaly vydýchnite ústami a vtiahnite žalúdok. Čím dlhší výdych, tým viac sa uvoľníte.

Pri nádychu si predstavujte, že sa napĺňate kyslíkom, čistým vzduchom, pozitívnou energiou… A výdychom zase vylučujete oxid uhličitý, svoje starosti, negatívne myšlienky či stres. Takáto vizualizácia pomáha ešte viac uvoľniť svoje telo a upokojiť svoju myseľ.

Dýchanie do hrudníka oslobodzuje od nepríjemného pocitu

Ak je nádych dostatočne veľký a hlboký, podporuje uvoľnenie emócií otvorením hrudného koša. Je to výborné cvičenie pre napätých ľudí, ktorí majú skľúčené pocity či cítia ťažkú váhu na hrudníku.

Postavte sa s hlavou a chrbtom vzpriamene, chodidlá rovno na zemi, ramená ťahajte dozadu.
Potom zdvihnite ruky dopredu do výšky hrudníka. Pokrčte lakte tak, aby predlaktia zvierali s pažami pravý uhol.
Pomaly sa nadýchnite nosom a roztiahnite ruky smerom von (ako keď otvoríte okno).
Udržte vzduch v pľúcach niekoľko sekúnd, potom dajte (stále pokrčené) ruky pred seba pri výdychu ústami (zatvorte okno). Pred uvoľnením rúk opakujte aspoň trikrát.

Cvičenie pre expresnú relaxáciu

Táto dýchacia technika je rýchla a účinná, znižuje napätie, emócie, stres a upokojuje autonómny nervový systém.

Na začiatok sa nadýchnite pri nafukovaní brucha.
Potom pomaly vydýchnite ústami, ako keby dych prechádzal slamkou.
Čím dlhší výdych, tým lepšie.

Po druhé, venujte pozornosť nasledujúcim trom bodom:

  • Bradu (na uvoľnenie celej tváre)
  • Ramená (na uvoľnenie krku, rúk, trupu a chrbta)
  • Brucho (na podporu uvoľnenia žalúdka, panvy a dolných končatín).

V treťom kroku sa pomaly nadýchnite, potom s výdychom (akoby cez slamku), uvoľnite bradu, ramená, brucho. Pokúste sa uvedomiť si uvoľnenie, ktoré zasiahne každú z týchto oblastí.

No a keď tieto cvičenia zaradíte do bežného života, pouvažujte nad ich kombináciou s pilulkami Calmgen prosti stresu a úzkosti.