40 tipov ako žiť, keď je život ťažký

floating-leaf
floating-leaf

Každý človek zažije aspoň raz za život pocit úplnej beznádeje. Pocit bytia na dne, toho, že nič nedáva zmysel a že lepšie by bolo nebyť na tomto svete. A u niekoho sú tieto pocity častejšie. U niekoho nonstop. Nie, nie je to fér, avšak sú možnosti ako s tým pracovať. Môžete mať pocit, že sa to celé bude už len zhoršovať, avšak pravda je iná. Keď ste na dne, už nemáte kam hlbšie klesnúť.

Matt Haig vo svojej knihe „Dôvody, prečo zostať na žive“ uvádza niekoľko rád, ktoré sám považuje za nápomocné v ťažkých chvíľach. Pre človeka s diagnostikovanou depresiou síce môžu byť aj tieto jednoduché aktivity náročné, či zdanlivo zbytočné. Ani sám Matt ich nie vždy dodržiava. Dôležité je však myslieť na ne, aspoň sa snažiť sa plniť ich.

Prečítajte si Mattove rady, ktoré sme doplnili o pár našich. Život vie byť ťažký, nie je fér, ale stojí za to. Ešte ste nespoznali veľa ľudí, ktorí vás budú ľúbiť, neprečítali veľa kníh, ktoré vás strhnú do svojho sveta, či neprecestovali veľa krajín…

Ako žiť, keď je to náročné?

 1. Šťastie sa predsa len raz za čas ukáže – keď tam bude, uvedomte si ho.
 2. Žite pomaly.
 3. Buďte k sebe jemní. Pracujte menej. Spite viac.
 4. V minulosti neexistuje absolútne nič, čo by ste mohli zmeniť. Neľutujte veci, ktoré vás v danom momente spravili šťastnými.
 5. Utorky sú zlé. Aj október. Na tie kašlite.
 6. Kurt Vonnegut mal pravdu. „Čítanie a písanie sú najvýživnejšie formy meditácie, ktoré ktokoľvek doteraz našiel.“
 7. Viac počúvajte, ako rozprávate.
 8. Necíťte sa previnilo za nič nerobenie. Akokoľvek moc ste presvedčení o opaku, vaše telo aj myseľ potrebuje aj nerobiť nič.
 9. Uvedomte si, že dýchate.
 10. Nech ste kdekoľvek, v každom okamihu sa snažte nájsť niečo krásne. Niekoho tvár, riadok z básne, oblaky z okna, nejaké graffiti na stene… Krása čistí myseľ.
 11. Nenávisť je zbytočná emócia, ktorú v sebe máte. Je to ako jesť škorpióna, aby ste ho potrestali za to, že vás uštipol.
 12. Choďte si zabehať. Potom si zacvičte jógu.
 13. Sprcha pred poludním. Je jedno či horúca alebo naopak ľadová. Len nech je dlhá a častá.
 14. Pozrite sa na oblohu. Pripomeňte si vesmír. Z pohľadu veľkosti vesmíru sú vaše problémy zanedbateľné.
 15. Nikto nemyslí na tú trápnu vec, čo ste spravili pred 5 rokmi. Každý je príliš zaneprázdnený samým sebou.
 16. Pochopte, že myšlienky sú myšlienky. Ak sú nerozumné, hádajte sa s nimi. Ste pozorovateľom vašej mysle, nie jej obeťou.
 17. Nepozerajte bezcieľne televíziu. Nechoďte na sociálne siete bezcieľne.
 18. Vždy si uvedomujte, čo robíte a prečo to robíte.
 19. Ak je to nevyhnutné, čítajte správy len vo vyčlenenom čase. Alebo ich nečítajte vôbec – to najdôležitejšie sa k vám aj tak dostane.
 20. Napíšte kamarátovi list s tým, čo všetko pre vás znamená.
 21. Posaďte sa. Ľahnite si. Buďte ticho. Nerobte nič. Pozorujte. Počúvajte svoju myseľ. Nechajte ju robiť to, čo robí, bez toho, aby ste ju súdili.
 22. Netrápte sa vecami, ktoré sa pravdepodobne nestanú.
 23. Pozrite sa na stromy. Buďte blízko stromov. Saďte stromy.
 24. Vypočujte si toho inštruktora jogy na YouTube a kráčajte tak, že si uvedomujete každý krok.
 25. Žite, ľúbte, odpusťte.
 26. Pite menej alkoholu. Obzvlášť keď sa cítite zle.
 27. Prečítajte si knihu bez toho, aby ste premýšľali o jej dokončení. Stačí si prečítať. Užite si to každé slovo, veta a odsek. Nepraj si, aby to skončilo, ani aby sa to nikdy neskončilo.
 28. Po žiadnej droge vo vesmíre sa nebudete cítiť lepšie ako po láskavosti k iným ľuďom.
 29. Vypočujte si, čo rozprával Hamlet – najznámejšia depresívna osoba v literatúre „Nie je nič dobré ani zlé, ale myslenie to tak robí.“
 30. Ak vás niekto miluje, dovoľte mu to. Verte v tú lásku. Žite pre nich, aj keď máte pocit, že to nemá zmysel.
 31. Nepotrebujete, aby vám svet rozumel. Je to fajn. Niektorí ľudia nikdy nepochopia veci, ktoré nezažili.
 32. Jules Verne napísal o ‚Nekonečnom žití‘. Toto je svet lásky a tá je ako „more“. Ak sa do nej dokážeme ponoriť, nájdeme nekonečno v nás samých a priestor, ktorý potrebujeme na prežitie.
 33. O tretej ráno nikdy nie je správny čas pokúsiť sa vyriešiť si svoj život.
 34. Pamätajte, že na vás nie je nič zvláštne. Ste len človek, a všetko, čo robíte a cítite, je prirodzená vec, pretože my sme tiež len zvieratá. Ste hominidná opica.
 35. Neverte v dobro alebo zlo, ani víťazstvo a prehru. Sú to len udalosti.
 36. Buďte k sebe transparentní.
 37. Prečítajte si Emily Dickinson. Prečítajte si Grahama Greena. Prečítajte si Italo Calvino. Prečítajte si Mayu Angelou. Prečítajte si všetko, čo chcete. Knihy sú únikové cesty. Dávajú vám možnosti, keď vy nemať žiadne. Každý môže byť domovom pre vykorenenú myseľ.
 38. Ak svieti slnko a vy môžete byť vonku, buďte vonku.
 39. Pamätajte, že kľúčovou vecou života na Zemi je zmena. Autá hrdzavejú. Papier žltne. Z húseníc sa stávajú motýle. Noci sa menia na dni. Depresívne dni prichádzajú a odchádzajú.
 40. Práve keď máte pocit, že nemáte čas na relax, vedzte, že toto je ten moment, kedy si najviac potrebujete nájsť čas na relax.

Aj zlé obdobia prejdú.

Ich priebeh však môžete urýchliť. Pravidelným športom, návštevou terapeuta, či úpravou stravy. Doplňte ju o výživové doplnky vyvinuté pre duševnú pohodu.