Anhedónia je termín, ktorý možno nie je tak široko známy ako pojmy depresia či úzkosť, no jeho dopad na kvalitu života môže byť podobne fatálny. Anhedónia je strata schopnosti cítiť potešenie z aktivít, ktoré človeka zvyčajne bavili. Môže byť vnímaná ako slabá forma depresie a aj preto predstavuje významnú výzvu v oblasti duševného zdravia. Ak chcete zistiť ako sa anhedónia prejavuje, prečo je nebezpečná a nakoniec aj to, ako sa jej zbaviť, nenechajte si ujsť tento článok.
Francúzsky filozof a psychológ Théodule-Armand Ribot anhedóniu pred viac ako sto rokmi (1896) prvýkrát zadefinoval ako „neschopnosť pociťovať radosť“. Predstavte si svet, kde vás vaša obľúbená hudba už neosvieži, stretnutia s priateľmi vám neposkytnú útechu, a dokonca ani najjednoduchšie potešenia, ako je pocit slnka na tvári, vás už nevedia rozveseliť. To je realita pre tých, ktorí zažívajú anhedóniu. Ak sa domnievate že takýto dlhodobý duševný stav má vážne dôsledky pre duševné zdravie a každodenné fungovanie, máte úplnú pravdu. Ale čo hovoria čísla?
TIP: Spravte si bleskový test na depresiu zdarma tu
Štatistiky ukazujú, že anhedónia sa nevyhýba nikomu. V rámci populácie ľudí trpiacich depresiou sa odhaduje, že približne 70% z nich zažíva anhedóniu ako jeden z hlavných príznakov. Môžeme preto povedať, že anhedónia patrí ku hlavným príznakom depresie. Anhedónia však nie je len doménou depresie. Vyčíňa aj v iných duševných poruchách, ako sú bipolárna porucha, schizofrénia, a úzkostné poruchy. Anhedónia môže mať rôzne podoby, aké to sú?
Nezamieňajte si anhedóniu s lenivosťou. To je fatálna chyba, ktorá vedie k vážnym následkom.
Prejavy a príznaky anhedónie
Anhedónia, ako strata schopnosti cítiť potešenie, nie je jednoliaty fenomén, ale má rôzne príznaky. Prejavuje sa v rôznych formách, ktoré ovplyvňujú ľudí rôznymi spôsobmi. Rozlišovanie medzi týmito typmi je kľúčové pre pochopenie, ako vás anhedónia ovplyvňuje a ako na ňu najlepšie reagovať. Z vonka sa môže táto slabá depresia javiť ako obyčajná lenivosť. To je však fatálna chyba v úvahe, ktorú ešte stále niektorí ľudia (aj odborníci) robia. Hlavné príznaky anhedónie, ktoré sa v psychologickom a psychiatrickom výskume vyzdvihujú, sú sociálna anhedónia a fyzická anhedónia.
Sociálna Anhedónia – strata radosti z medziľudskej blízkosti
Sociálna anhedónia sa prejavuje ako strata záujmu alebo schopnosti cítiť potešenie zo sociálnych interakcií a aktivít. Predstavte si, že vás pozvú na večierok s priateľmi – situáciu, ktorá by väčšinu ľudí naplnila radosťou a očakávaním. Pre jedinca trpiaceho sociálnou anhedóniou je však táto udalosť nezaujímavá, možno dokonca zložitá alebo úzkostná. Táto forma anhedónie môže mať vážne dôsledky pre sociálne vzťahy a kvalitu života, pretože medziľudský kontakt a interakcie sú základné aspekty našej duševnej a emocionálnej pohody.
TIP: Spravte si bleskový test na depresiu zdarma tu
Fyzická Anhedónia – keď dotyk nemá zmysel
Fyzická anhedónia sa odvoláva na nedostatok potešenia z fyzických pocitov a aktivít. Sem spadá záujmu o jedlo, sex, dotyky alebo akúkoľvek formu telesnej aktivity, ktorá vám predtým prinášala radosť. Predstavte si, že vás obľúbené jedlo, ktoré predtým bolo zdrojom veľkého potešenia, už viac neuspokojuje, alebo že pocit teplého slnka na pokožke už nevyvoláva žiadnu pozitívnu reakciu. Fyzická anhedónia môže mať zničujúci vplyv na vaše zdravie a dobre mierené návyky, keďže motivácia k aktívnemu a zdravému životnému štýlu môže byť na bode mrazu. Dlhodobé dôsledky sú potom závažné.
NEURINU SEROTOGEN – zabíja anhedóniu!
NEURINU SEROTOGEN – zabíja anhedóniu!
Komplexné prírodné antidepresívum. Ideálna prvá pomoc pri anhedónii. Obsahuje zmes účinných látok dôležitých pre tvorbu serotonínu (hormónu šťastia). Pri depresii na zlepšenie nálady. Nespôsobuje nepríjemné vedľajšie účinky ako útlm či naopak, nadmernú aktivitu mozgu. Zvyšuje životnú motiváciu a energiu.
✓ Buďte plní elánu.
✓ Staňte sa úplne pokojnými a vyrovnanými.
✓ Buďte pripravení prekonať každú výzvu života.
✓ Prekypujte energiou a dobrou náladou.
Príčiny a rizikové faktory anhedónie
- Zmeny v regulácii neurotransmiterov – poruchy vo vylučovaní a regulácii množstva serotonínu, dopamínu a noradrenalínu môžu spôsobiť zníženú schopnosť cítiť radosť.
- Syndróm vyhorenia – vyhorenie spôsobené nadmerným pracovným úsilím, často ľudia pociťujú ako anhedóniu a nechuť do života.
- Chronický stres a traumatické udalosti – výrazne zvyšujú náchylnosť k anhedónii.
- Osobnostné rysy – perfekcionizmus, negativizmus a ďalšie podobné osobnostné rysy môžu prispieť k rozvoju anhedónie.
- Sociálna izolácia a nedostatok podpory od okolia – môžu významne erodovať schopnosť človeka cítiť radosť.
- Pohodlie a nízka úroveň fyzickej aktivity – môžu zhoršovať stavy anhedónie.
- Duševné poruchy – depresia, bipolárna porucha, schizofrénia, historické zneužívanie návykových látok úzko súvisí s anhedóniou.
- Traumatické udalosti a dlhodobé zdravotné problémy – výrazne zvyšujú riziko vývoja anhedónie a následne depresie.
Dôsledky dlhodobej anhedónie sú vážne
Predstavte si, že sa svet okolo vás postupne mení na film hraný v čiernobielych farbách. Farby, ktoré kedysi boli jasné a živé, teraz pôsobia mdlo a bez života. Toto je obraz toho, ako sa život javí človeku, ktorý zažíva anhedóniu. I keď anhedónia je veľmi často prehliadaná, jej dôsledky na život môžu byť dosť závažné. Prečo je to tak, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Vplyv na každodenné fungovanie
Anhedónia znižuje motiváciu k vykonávaniu bežných denných aktivít, od práce až po osobnú hygienu. Keď činnosti, ktoré by mali byť zdrojom potešenia alebo aspoň prostého uspokojenia, prestanú prinášať radosť, môže sa stať, že jednoducho prestaneme vidieť dôvod, prečo by sme ich mali vôbec robiť. To môže viesť k poklesu pracovnej výkonnosti, zanedbávaniu osobnej starostlivosti a znižovaniu celkovej aktivity.
Sociálne vzťahy v troskách
Sociálna anhedónia, jedna z hlavných foriem tohto stavu, môže mať obzvlášť devastujúce účinky na medziľudské vzťahy. Strata záujmu o stretnutia s priateľmi alebo rodinné oslavy môže viesť k odcudzeniu a pocitom osamelosti, čo ešte viac zhoršuje duševné zdravie. V extrémnych prípadoch môže anhedónia spôsobiť, že ľudia úplne strácajú kontakt so sociálnym prostredím, čo má za následok izoláciu a zväčšenie emocionálnej priepasti medzi nimi a svetom.
TIP: Spravte si bleskový test na depresiu zdarma tu
Anhedónia a duševné poruchy
Anhedónia nie je len príznakom, ale môže byť aj predzvesťou, alebo zosilňovačom rôznych duševných porúch. Je úzko spojená s depresiou, kde môže predstavovať jedno z prvých varovných znamení. Je však aj jej hlavným pretrvávajúcim príznakom. Ďalej, výskumy naznačujú, že môže zvyšovať riziko vzniku úzkostných porúch, bipolárnej poruchy a schizofrénie. Už len tieto fakty sú zdvihnutým varovným prstom, ktorý poukazuje na potrebu rýchlej liečby anhedónie.
Vplyv anhedónie na život a úspech
Zaujímavým, no zároveň smutným aspektom anhedónie je to, ako radikálne môže zmeniť spôsob vnímania sveta okolo nás. Aktivity, ktoré boli kedysi plné radosti v súvislosti s napĺňaním našich životných cieľov a výziev, sa môžu zrazu zdať prázdne a bez významu. Tento posun vo vnímaní reality výrazne ovplyvňuje životné rozhodnutia a ambície. Ak človek anhedóniu dlhodobo nerieši, môže viesť ku nesprávnym životným rozhodnutiam. To má potom z pravidla závažný vplyv aj na úspech v živote.
Dôsledkom tohoto všetkého môžu byť finančné problémy, nedostatok peňazí, osamelý životný štýl bez romanticko-sexuálnych vzťahov a dokonca sklony k nadmernému užívaniu omamných látok ako je alkohol a iné drogy. Drogy totiž môžu anhedóniu na okamih zmierniť i keď ich zneužívanie dláždi cestu k ešte väčším problémom. Prináša to efekt snehovej gule, ktorá sa neustále nabaľuje. Človek ktorý na začiatku trpel zdanlivo nevinnou ľahkou anhedóniou nakoniec môže dopadnúť ako alkoholik alebo pacient psychiatrie s ťažkou depresiou. Tento nenápadný proces je na anhedónii najzákernejší. Svetlo na konci tunela však predstavujú moderné spôsoby liečby. Aké sú možnosti?
Liečba anhedónie sa podobá liečbe depresie
Pred samotnou liečbou anhedónie je kľúčová jej správna diagnostika. Na anhedónii je najhoršie, že býva odhalená len u zlomku ľudí ktorí ňou skutočne trpia a z pravidla býva skrytá. Takýto ľudia sú potom mylne označovaní za zatrpknutých či lenivých. Lekári anhedóniu odhalia až keď je silnejšia a prejavuje sa už ako jasná depresívna porucha. S jej diagnostikou vám môže pomôcť váš psychiater, alebo psychológ. V poslednej dobe sú však na odhalenie depresívnej poruchy dobre vycvičení aj všeobecní lekári, s anhedóniou (buďme realisti) vám ale zrejme veľmi nepomôžu.
Napriek tomu, vaše prvé kroky by mohli smerovať práve za všeobecným lekárom. Váš všeobecný lekár vás následne môže odporučiť na ďalšie vyšetrenia (krv, endokrinológia…), alebo rovno ku konkrétnemu psychiatrovi alebo psychológovi. Keď si budete istí vašou diagnózou, odborníci si vás už vezmú do parády. Zvážiť však môžete aj samoliečbu. Poďme sa teraz potrieť na možnosti liečby anhedónie, postupujeme od samoliečby, cez konvenčné metódy až po inovatívne metódy liečby, ktoré začínajú byť relevantné.
Človeče pomôž si sám…
Okrem profesionálnej pomoci, ktorej sa venujeme ďalej v článku, existuje viacero spôsobov ako si od anhedónie môžete pomôcť aj sami. Ak trpíte menej vypuklou formou bude to pravdepodobne vaša prvá voľba. Pamätajte však na to, že prekonanie anhedónie vyžaduje pevnú vôľu a vytrvalosť. Nie je to projekt na jeden alebo dva týždne. Rátajte s tým, že zlepšenie bude prichádzať veľmi pozvolna (tak pomaly že to skoro nebude vidieť) a po dosiahnutí cieľa vaša práca nekončí. Práca bude pokračovať po celý zvyšok vášho života, inak sa anhedónia veľmi pomaly a zákerne vráti späť. Nenechajte sa preto odradiť tým, že na začiatku nevidíte žiadne výsledky. Posilňovanie duše je totiž mnohonásobne náročnejšie ako posilňovanie tela dvíhaním činiek. Čo by ste teda mali robiť?
- Pravidelná fyzická aktivita – cvičenie môže stimulovať uvoľňovanie endorfínov, čo sú chemické látky v mozgu, ktoré vzbudzujú pocit pohody a môžu čiastočne obnoviť schopnosť cítiť radosť. Ale pozor! Nikdy to príliš nepreháňajte, pretože nadmerná fyzická aktivita je stresový faktor ktorý by vám naopak mohol ešte uškodiť. K vášmu telu buďte dôslední, ale zároveň milosrdní. Opäť pripomíname že prvé dni možno týždne nebudete cítiť rozdiel. Ten sa dostaví až neskôr.
- Meditácia a mindfulness – praktiky zamerané na prítomný okamih, uvedomenie si vlastných myšlienok a pocitov môžu pomôcť zmierniť symptómy anhedónie tým, že posilňujú emocionálnu reguláciu a znižujú úzkosť. Viac o pozitýach meditácia nájdete tu.
- Zapojenie do kreatívnych aktivít – umenie, písanie, modelárstvo, hudba alebo niečo iné môžu poskytnúť nové spôsoby vyjadrenia a zdroje potešenia, ktoré ste možno pred tým prehliadali.
- Zrušte si účty na sociálnych sieťach – používanie sociálnych sietí (hlavne Instastorries, Shorts a Tik-Tok) preukázateľne spôsobuje nadmerné vyplavovanie dopamínu (neurotransmiter), ktorý je súčasťou vnútorného odmeňovacieho systému vašej nervovej sústavy. Tým dochádza k vyčerpaniu jeho zásob. Vaša motivácia k akejkoľvek ďalšej aktivite je potom minimálna. Zabráňte tomu tak, že si odinštalujete aplikácie ako Instagram, Facebook, Tik-tok a YouTube z vášho mobilu. Instastorryes, hlúpe videjká a iný skratkovitý obsah sledujte iba na veľkom počítači, ideálne až po tom, čo ste splnili všetky vaše úlohy. Obmedzte dobu ich sledovania na minimum alebo ich vypustite úplne. Viac o vplyve sociek na váš mozog čítajte tu.
- Dostatok vitamínov – dbajte na to aby vaša strava obsahovala dostatok vitamínov. Sústreďte sa na príjem vitamínu B6, B12, zinku a horčíka. Tieto látky sú významným stavebným kameňom serotonínu (ktorý je nazývaný aj hormónom šťastia) a za istých okolností účinkujú ako prírodné antidepresíva. Nezabudnite na príjem OMEGA-3 nenasýtených mastných kyselín (ideálne z konzumácie morských rýb), pretože ich správny pomer v tele prospieva normálnej činnosti mozgu.
NEURINU SEROTOGEN – zabíja anhedóniu!
Komplexné prírodné antidepresívum. Ideálna prvá pomoc pri anhedónii. Obsahuje zmes účinných látok dôležitých pre tvorbu serotonínu (hormónu šťastia). Pri depresii na zlepšenie nálady. Nespôsobuje nepríjemné vedľajšie účinky ako útlm či naopak, nadmernú aktivitu mozgu. Zvyšuje životnú motiváciu a energiu.
✓ Buďte plní elánu.
✓ Staňte sa úplne pokojnými a vyrovnanými.
✓ Buďte pripravení prekonať každú výzvu života.
✓ Prekypujte energiou a dobrou náladou.
Konvenčná psychoterapia a farmakoterapia
- Farmakologická liečba – antidepresíva, najmä selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), sú často prvou voľbou v liečbe anhedónie spojenej s depresiou. Hoci ich účinnosť môže byť neistá a rôznorodá, pre niektorých ľudí predstavujú dôležitý krok k zlepšeniu.
- Psychotherapia – kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) je jednou z najefektívnejších foriem psychotherapie pri anhedónii. Pomáha identifikovať a zmerniť negatívne myslenie a správanie. Naopak vo vás posilňuje vzorce myslenia, ktoré môžu prispievať k zlepšeniu. Terapia zameraná na riešenie konkrétnych problémov, ako je sociálna či fyzická anhedónia, je veľmi prospešná. Jej nevýhodou je vysoká časová a finančná náročnosť. Sedenia u psychológa trvajú 45 – 120 minút, väčšinou prebiehajú prezenčnou formou 1 – 2x do týždňa a stoja od 30 – 60 € na hodinu.
Nové prístupy v prebiehajúcom výskume
- Transkraniálna magnetická stimulácia (TMS) – nebojte sa, nejde o žiadne elektrošoky. Táto neinvazívna metóda, používa magnetické polia na stimuláciu nervových buniek v mozgu. Zdá sa že prináša sľubné výsledky v liečbe depresie a preto môže byť účinná aj na liečbu anhedónie. TMS môže poskytnúť úľavu tam, kde tradičné metódy zlyhávajú.
- Psychedelická terapia – súčasný výskum psychedelických liečiv, ako je psilocybín (pochádzajúci z húb Lysohlávok) alebo MDMA, v kontrolovaných terapeutických prostrediach otvára nové možnosti pre liečbu anhedónie. Tieto látky môžu podporovať emocionálnu otvorenosť a ponúknuť nové perspektívy na život, čím obnovujú schopnosť pociťovať radosť. Prístup k týmto metódam je však veľmi obmedzený. Bohužiaľ ešte stále nie sú dostupné každému, kto one prejaví záujem.
TIP: Spravte si bleskový test na depresiu zdarma tu
Anhedónia, hoci je často nepochopený a najmä nediagnostikovaný stav, nie je nezvratný. Tento článok nám ukázal, že aj keď cesta k prekonaniu anhedónie môže byť náročná, existuje veľa stratégií a prístupov, ktoré môžu pomôcť obnoviť schopnosť cítiť radosť a zlepšiť kvalitu života. Od tradičných terapií, cez inovatívne liečebné metódy, až po individuálnu snahu o zlepšenie – každá z týchto možností ponúka svetlo nádeje pre tých, ktorí hľadajú cestu von z temnoty anhedónie.
Je dôležité, aby sme si uvedomili, že anhedónia nie je len individuálnym problémo. Je to výzva pre celú spoločnosť. Zvýšenie povedomia, podpora výskumu a vytvorenie inkluzívnej, podporujúcej komunity môže pomôcť nielen jednotlivcom trpiacim anhedóniou, ale aj posunúť celé pole duševného zdravia vpred. Preto zdieľajte a šírte tento článok.
Zdroje
- Helthline.com: What is angedonia
- Wikipedia.org: Anhedonia
- Clevelandclinic.org: Anhedonia