Máte stres a cítite sa na dne? Skúste ASMR

floating-leaf
floating-leaf

Ak ste niekedy zažili príjemné mravenčenie na šiji počas počúvania šepkania alebo škrabkania, môžete byť jedným z tých šťastlivcov, ktorí sa tešia z tohto relaxačného fenoménu. Poďte s nami preskúmať, čo presne je ASMR, ako funguje a prečo môže byť užitočným nástrojom pri zvládaní stresu a úzkosti aj pre vás.

ASMR je skratka pre termín „Autonomous Sensory Meridian Response“ (autonómna senzorická meridiánová reakcia). ASMR je fyziologická a psychologická odpoveď, ktorú niektorí ľudia zažívajú pri počúvaní špecifických zvukov, sledovaní určitých vizuálnych stimulov alebo pri intenzívnej stimulácii rôznych zmyslov.

Pre ľudí, ktorých nervový systém dokáže reagovať na ASMR, tieto zážitky môžu spôsobiť príjemné, uvoľňujúce pocity v celom tele, ktoré sa môžu prejaviť ako mierne mravenčenie, hrejivé alebo uvoľňujúce pocit v oblasti hlavy, krku, chrbta alebo iných častí tela. Nie každý človek je však schopný zažívať tieto pocity – „tingles„.

V ASMR sa používajú rôzne spúšťače príjemných pocitov – „triggeri“, ako sú šepkanie, škrabkanie, ťukanie, šuchotanie, hladkanie, paličkovanie, mľaskanie, tichý hlas, cvakanie prstov, a iné zvuky, ktoré môžu byť veľmi príjemné.

ASMR video dokáže upokojiť. Tí, ktorí majú šťastie, zažijú aj „tingles“ – niečo ako mentálny orgazmus

ASMR videá sú populárnou formou obsahu na internete, kde tvorcovia (známi ako ASMRtisti alebo ASMRartisti) vytvárajú obsah s cieľom vyvolať ASMR zážitky u svojich divákov. Tento typ obsahu môže obsahovať rôzne ASMR spúšťače, ako aj úlohy, pri ktorých ASMRtisti komunikujú s divákmi v príjemných, uvoľnených tónoch. ASMR má rôzne účinky na ľudí ale nie všetci ľudia majú ASMR reakciu (tingles) a nie všetkých ľudí ASMR zaujme, pretože zvlášť pre nováčikov môže pôsobiť trochu zvláštne či trápne. V skutočnosti na tom však nieje nič pohoršujúce a naopak, ide o milý spôsob akým si ľudia na diaľku odovzdávajú pozitívnu energiu.

Na internete môžete nájsť obrovské množstvo ASMR umelcov (väčšinou zahraničných). Stačí zadať skratku ASMR napríklad vo vyhľadávaní portálu YouTube, či na Tiktoku. Je dobré vyskúšať viacerých tvorcov, aby ste zistili, ktorí je vám najviac sympatický – aj to je v ASMR veľmi dôležité. Existujú aj slovenský a český ASMR tvorcovia, ktorých sledovanie môže byť pre našincov určite príjemnejšie. Odporučiť môžeme napríklad YouTube kanál SmallestPixie, na ktorom mladá umelkyňa tvorí čarovné ASMR videá s fantasy tématikou, ktoré sú plné pozitívnej energie a zábavných momentov. Jej videá pomôžu s odbúraním stresu, upokojením, ale aj zaspávaním. Nižšie si môžete pozrieť malú ukážku, ak vás zaujme, neváhajte SmallestPixie sledovať na jej sociálnych sieťach.

Chceli by ste zažiť tingles?

Tingles“ je anglický výraz, ktorý sa používa v súvislosti s ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response), ktorý sme už spomínali v našom článku. „Tingles“ označuje príjemný a hrejivý pocit, ktorý niektorí ľudia zažívajú pri počúvaní alebo sledovaní určitých zvukov a vizuálnych stimulov, ktoré vyvolávajú ASMR reakciu.

Tento pocit tingles je charakterizovaný ako mierna forma mravenčenia, ktoré sa často začína na temene hlavy a potom sa šíri do iných častí tela, ako chrbát, krk alebo ruky. Niektorí ľudia tingles definujú ako mentálny orgazmus, bez sexuálneho podfarbenia. Pre tých, ktorí majú šťastie a citlivo reagujú na ASMR podnety, sú tingles považované za veľmi príjemný a uvoľňujúci zážitok.

Mnoho ľudí, ktorí sledujú ASMR videá alebo počúvajú ASMR zvuky, hľadá práve tento pocit tingles, pretože im pomáha relaxovať a zmierniť distres. Niekedy sa tingles môžu tiež nazývať ako „ASMR záchvaty“ alebo „ASMR pocit“, a sú základným prvkom pri vnímaní ASMR zážitkov. Každý človek však môže reagovať na ASMR inak, a nie všetci ľudia majú schopnosť zažiť ASMR reakciu. Ak zistíte, že nemôžete dosiahnuť tingles, vôbec to nevadí. ASMR môže mať totiž obrovské množstvo ďalších benefitov pre vašu pohodu. Poďme sa pozrieť na pár z nich.

Je ASMR pre vás, aj keď nedokážete mať tingles? Samozrejme!

ASMR môže byť užitočné aj pre ľudí, ktorí nemajú tingles. Hoci tingles sú charakteristickou súčasťou ASMR reakcie pre mnohých ľudí, existuje niekoľko ďalších prínosov ASMR, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na všeobecné blaho a psychický stav.

  • Aj bez prítomnosti tingles môže ASMR stále spôsobiť relaxačné a uvoľňujúce pocity. Zvuky a vizuálne stimuly, ktoré sa vyskytujú v ASMR videách, môžu pomôcť zmierniť napätie a stres, čo prispieva k celkovému uvoľneniu. Mnohý ASMR umelci pôsobia až neuveriteľne priateľským dojmom, čo pomáha produkcii dopamínu a odbúraniu nadmernej hladiny kortizolu – stresového hormónu.

  • Počúvanie príjemných zvukov a pozorovanie upokojujúcich obrazov môže mať pozitívny vplyv na náladu a psychický stav. ASMR môže slúžiť ako forma relaxácie a odpočinku od hektického každodenného života.

  • ASMR môže byť užitočné aj pre tých, ktorí majú problémy so spánkom alebo bojujú s úzkosťou. Pri sledovaní ASMR videí môžu ľudia získať upokojenie ktoré skráti dobu zaspávania a skvalitní spánok. Je to niečo ako uspávanka (nielen) pre dospelých.

  • Niektorí ľudia používajú ASMR ako nástroj na zlepšenie koncentrácie a produktivity. Pozitívny zážitok z počúvania príjemných zvukov a sledovania upokojujúcich vizuálnych stimulov môže pomôcť odstrániť rušivé myšlienky a zlepšiť fokus na aktuálne vykonávanú činnosť.

  • ASMR môže byť súčasťou techník relaxácie používaných terapeutmi pri liečbe rôznych duševných stavov, ako je depresia, stres alebo PTSD. Pomáhať pacientom relaxovať a zmierniť ich emočnú záťaž.

ASMR je pomerne nový fenomén, ktorý sa začal objavovať spoločne s rozširujúcim sa vplyvom sociálnych sietí a internetových médií. Prebieha teda výlučne online na diaľku. Možno aj vás napadá otázka, či niečo podobné existuje aj vo fyzickom svete? Samozrejme… A dokonca sme sa o tom už zmienili v jednom z predchádzajúcich článkov. Ide o takzvanú cuddle terapiu (terapiu láskaním), ktorá je podobne ako ASMR rozvíjajúcou sa disciplínou a vinímame tu isté podobnosti.

Je jasné, že ASMR predstavuje fascinujúci fenomén, ktorý prináša príjemné a relaxačné zážitky mnohým ľuďom. Aj keď tingles môžu byť charakteristické pre ASMR reakciu, existuje mnoho ďalších pozitívnych aspektov, ktoré môžu byť prospešné aj pre tých, ktorí nemajú túto špecifickú reakciu. ASMR môže pomôcť s relaxáciou, zlepšením nálady, redukciou stresu, podporou lepšieho spánku a dokonca môže byť použité ako podporný nástroj pri liečbe niektorých duševných stavov. Bez ohľadu na to, či tingles zažívate alebo nie, ASMR je nádhernou formou medziľudského pozitívneho pôsobenia na náš emocionálny a mentálny stav, čo nás prirodzene upokojuje a nabíja energiou pre náročné dni.