Eustres čo to je a ako ho využiť v náš prospech

floating-leaf
floating-leaf

Eustres je označenie, popisujúce dobrý typ stresu, ktorý vám môže pomôcť pri vašom každodennom živote. Áno, aj stres môže byť pre nás niekedy dobrý. V tomto článku sa dozviete aký to môže byť úžasný pomocník. Len čítajte ďalej.

Čo je eustres?

Eustres sa definuje ako druh stresu, ktorý má pozitívny vplyv na náš život. Vzniká, keď sa dostaneme do situácie, ktorá nás nabudí, motivuje a prináša nám pocit uspokojenia. Eustres sa líši od negatívneho stresu, ktorý vzniká v situáciách, keď sa cítime ohrození, zúfalí alebo nekontrolovateľní.

Eustres nám pomáha zvýšiť našu energiu a motiváciu a môže viesť k zlepšeniu našej výkonnosti. Zvyšuje sa nám sústredenosť, kreativita a schopnosť riešiť problémy. Eustres môže tiež zlepšiť našu fyzickú výkonnosť a pomôcť nám dosiahnuť naše ciele.

Aké sú účinky eustresu?

Eustres má mnoho pozitívnych účinkov na naše telo a myseľ. Zlepšuje našu produktivitu a kreativitu, pomáha nám zvládnuť stresujúce situácie a zvyšuje našu odolnosť voči stresu. Eustres tiež stimuluje náš imunitný systém, čím nás chráni pred chorobami a zlepšuje naše zdravie.

Ako využiť eustres pre naše dobro?

Jedným z spôsobov, ako využiť eustres, je vytváranie výziev pre seba. Ak si stanovíme náročné ciele a snažíme sa ich dosiahnuť, môže nám to priniesť pocit úspechu a zlepšiť našu sebadôveru. Pri tomto procese však musíme pamätať na to, aby sme sa nevyčerpali a nestratili motiváciu.

Ďalším spôsobom, ako využiť eustres, je cvičenie. Fyzická aktivita uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú našu náladu a znižujú zlý stres. Navyše, cvičenie môže pomôcť zlepšiť našu fyzickú výkonnosť, čo nás môže motivovať a zlepšiť naše sebavedomie.

TIP: prečítajte si všetko o strese, jeho jeho príznakoch a liečbe

Posledným spôsobom, ako využiť eustres, je učenie sa nových vecí. Keď sa učíme nové veci, zvyšujeme našu mozgovú aktivitu a zlepšujeme svoje schopnosti. Týmto spôsobom môžeme zvýšiť svoju sebadôveru a pocit spokojnosti.

Treba však znova zdôrazniť, že eustres môže byť pre nás veľmi prospešný, ale len vtedy, ak ho dokážeme riadiť a využívať ho v náš prospech. Preto sa snažte nájsť rovnováhu a zvoliť správnu dávku eustresu, aby ste mohli využiť jeho pozitívne účinky a zlepšiť svoj život.

Eustres môže byť skvelým nástrojom pre zvýšenie vašej produktivity, zlepšenie nálady a zvýšenie sebavedomia. Ak chcete využiť jeho pozitívne účinky, držte sa nasledovných pravidiel:

1. Nájdite si zdroj eustresu

Aby sme mohli využiť pozitívne účinky eustresu, musíme sa ocitnúť v situácii, ktorá nás nabudí a motivuje. Hľadajte teda aktivity, ktoré vás bavia a a správnym spôsobom vystresujú, ale nezničia.

2. Zvoľte si správnu dávku

Eustres môže byť skvelým pomocníkom, ale ak je ho veľa, môže mať negatívne účinky a premeniť sa na distres. Snažte sa teda nájsť optimálnu dávku stresu, ktorá vám pomôže zvýšiť produktivitu a energiu, ale zároveň vám nedodá priveľa stresu.

3. Upravte svoje postoje

Vplyv eustresu môže byť často ovplyvnený našimi postojmi a vnímaním situácie. Snažte sa preto pracovať na svojich negatívnych postojoch a skúste sa sústrediť na pozitívne aspekty situácií, ktoré vás v živote stretajú.

4. Venujte pozornosť sami sebe

Aj keď je eustres pozitívny, stále nás môže unaviť a preťažiť. Nezabúdajte preto na to, aby ste sa venovali aj sebe a svojmu zdraviu a dobrej nálade. Nájdite si čas na oddych a relax.

Využitie pozitívneho stresu v našom živote môže mať veľký vplyv na našu produktivitu, zdravie a spokojnosť. Je však dôležité pamätať na to, že eustres by mal byť v správnej dávke a že by sme mali dbať aj na svoje zdravie a pohodu.

Záver

Eustres je pozitívny stres, ktorý môže mať pre naše telo a psychiku pozitívne účinky. Ak sa dostaneme do situácie, ktorá nás nabudí a motivuje, eustres nám môže pomôcť zlepšiť výkonnosť a zvládanie úloh. Je však dôležité si uvedomiť, že aj eustres môže byť príliš silný a viesť k negatívnym účinkom. Preto je dôležité mať sa na pozore a sledovať svoje telo a psychiku, aby sme sa vyhli preťaženiu a vyhoreniu.

Použité zdroje

  1. McEwen, B. S. (2007). Physiology and neurobiology of stress and adaptation: central role of the brain. Physiological reviews, 87(3), 873-904.
  2. Seaward, B. L. (2018). Managing stress: principles and strategies for health and wellbeing. Jones & Bartlett Learning.
  3. Smith, M., Segal, J., & Segal, R. (2021). Stress symptoms, signs, and causes. HelpGuide.org.
  4. Selye, H. (1950). Stress and the general adaptation syndrome. British medical journal, 1(4667), 1383.
  5. Almeida, D. M., Wethington, E., & Kessler, R. C. (2002). The daily inventory of stressful events: An interview-based approach for measuring daily stressors. Assessment, 9(1), 41-55.