Počuli ste už o „Cuddle terapii“ – terapii maznaním?

floating-leaf
floating-leaf

Dôverný telesný kontakt je nenahraditeľným zmyslovým vnemom pre človeka a má liečivé účinky nie len pre telo, ale aj pre dušu. I keď sa rôzne druhy masáží považujú predovšetkým za nástroj ozdravovania fyzického tela, mnohý ľudia ju vyhľadávajú najmä pre príjemné pocity a upokojenie, ktoré pri nej prežívajú. Takzvaná Cuddle terapia prekračuje hranice obyčajnej masáže a medziľudský fyzický kontakt posúva do nových dimenzií.

Čo je to Cuddle terapia – terapia maznaním?

Cuddle terapia vypĺňa medzeru, ktorú vytvára klasická psychoterapia. Tá je zameraná len na verbálny kontakt medzi klientom a terapeutom. I keď psychoterapeuti z pravidla odvádzajú perfektnú prácu, fyzický kontakt je jednoducho nenahraditeľný. Cuddle terapia je teda doslova liečbba prostredníctvom maznania sa. Telesný kontakt s iným človekom je základnou ľudskou potrebou a má množstvo blahodárnych účinkov. Uvoľňuje sa pri ňom oxytocín, zmierňuje účinky stresu, znižuje úzkosť, depresiu a podporuje vnímanie hodnoty samého seba. Všetko toto dokáže Cuddle terapia prirodzene poskytnúť. Je samozrejmosťou, že ide o čisto platonické maznanie s profesionálnym „maznačom“ – terapeutom bez sexuálneho podtónu. K dispozícii sú terapeuti mužského aj ženského pohlavia, na svoje si teda príde každý.


Prírodné antidepresíva

Neurinu - Serotogen (depresia a dobrá nálada)

Prírodné antidepresíva

Komplexné prírodné antidepresívum, ktoré obsahuje zmes účinných látok dôležitých pre tvorbu serotonínu (hormónu šťastia). Pri depresii na zlepšenie nálady. Úplne bezpečný pre každého. Zvyšuje životnú motiváciu a energiu.


Tento špecifický druh terapie začína byť veľmi obľúbený v USA. Nevyhľadávajú ho len úzkostliví ľudia alebo ľudia trpiaci depresívnou poruchou. Naopak si získava čoraz viac vysokopostavených manažérov, ktorí síce zažívajú úspech ale na úkor vyváženého spôsobu života, pociťujú zvýšenú hladinu chronického stresu, a často prežívajú v obklopení falošnými pochlebovačmi. Odhaduje sa, že trh profesionálnej maznacej terapie (Cuddle terapie) má len v USA hodnotu až 2,1 miliardy amerických dolárov.

Ako prebieha sedenie s Cuddle terapeutom?

Terapia začína otvoreným rozhovorom medzi klientom a terapeutom. Počas rozhovoru sa nadväzuje dôverný kontakt a prepojenie. Stanovujú sa obojstranné hranice. Terapeut vytvára atmosféru prijatia a bezpečia. Bez toho totiž terapia nie je možná. Cuddle terapeut sa snaží zistiť viac o podstate klientových potrieb, dotykoch ktoré klient preferuje a ktoré naopak nie. Terapeut hovorí o dotykoch ktoré sám miluje a zisťuje, či by ich chcel vyskúšať aj klient. Terapia môže prebiehať v ležiacej polohe, v sede alebo aj v stoji. Preto všetky sedenia vyzerajú inak. Záleží iba od klienta, jeho pocitov a potrieb – samozrejme v stanovených medziach.

cuddle terapeut pri praci
Na tomto obrázku môžete vidieť profesionálneho maznača Trevora Hootona pri jeho práci (zdroj)

Ako uvádza profesionálna Cudle terapeutka Samantha Varnerin z USA, prvé sedenie zvyčajne trvá 90 minút. Prebehne pri ňom prvý kontakt s klientom a prvá terapeutická seansa. Hodina a pol poskytuje dostatok času na vzájomné spoznanie sa. Ďalšie sedenia už trvajú väčšinou 60 minút. Ideálne časové rozpätie medzi jednotlivými terapiami je jeden týždeň. Ako Samantha poznamenala, klienti väčšinou opúšťajú jej ordináciu upokojení a uvoľnení, s jemným úsmevom na perách – oslobodení od napätia a každodenných starostí ktoré nesú na ramenách.

V nasledovnom videu môžete vidieť, ako prebieha Cuddle terapia. Vo video zachytáva prácu Cuddle terapeutky Rebbeci Mikkoli, ktorá pôsobí v Anglicku. Jej klient – autistický mladý muž popisuje, ako mu fyzický kontakt s Rebbecou pomáha cítiť sa lepšie.

Cena Cuddle terapie

Cena za túto službu nie je najnižšia a nedá sa očakávať ani to, že by tento druh liečby preplácali akékoľvek zdravotné poisťovne.

  • Prvé 90 minútové sedenie 100 USD ( v prepočte asi 99,80 EUR)
  • Následné 60 minútové sedenia 80 USD (v prepočte asi 79,70 EUR)

Je Cuddle terapia dostupná na Slovensku?

Na slovensku sa nám nepodarilo nájsť žiadneho profesionálneho „maznača“. Nečudo, veď maznacia terapia je aj v USA iba na svojom začiatku. Veríme však, že časom si táto služba nájde cestu aj k ustaraným Slovákom. Podľa nášho názoru by bolo veľmi zaujímavé ak by vzniklo prepojenie bežnej verbálnej psychoterapie s Cuddle terapiou v jednom. Takáto symbióza by mohla pacientom trpiacich rôznymi problémami duše, priniesť veľmi zaujímavé výsledky a zlepšenia.

Čo si o Cuddle terapii myslíte vy? Podeľte sa s Vašim názorom na našich sociálnych sieťach.

Použité zdroje: