Žijeme vo svete sociálnych médií. Smartfóny už dnes majú aj naše babičky. Chodíme s nimi všade. Dokonca aj na WC. Považuje sa to za normu. Ale prečo majú mobily a sociálne siete v nich, pre našu myseľ tak hypnotické účinky? Závislosť na sociálnych sieťach je bežný jav. Ako sociálne siete dokážu naše mozgy premeniť na ovsenú kašu?
Prieskum z roku 2019, ktorý sa uskutočnil v USA ukázal, že 40 % používateľov sociálnych sietí vo veku 18 až 22 rokov uviedlo, že sa cítia byť závislí od sociálnych médií. Až päť percent respondentov z tejto vekovej skupiny priznalo, že výrok „Som závislý od sociálnych médií“ ich úplne vystihuje.
Príznaky závislosti na sociálnych sieťach
(Podľa Edmunda Murphyho, 2021)
- Sociálne siete využívate dlhší čas, ako ste pôvodne plánovali.
- Pociťujete túžbu, časté myšlienky alebo nutkania kontrolovať sociálne siete.
- Nadmerné sledovanie sociálnych médií zhoršuje vašu schopnosť sústrediť sa, pracovať alebo dokončiť dôležité úlohy.
- Obmedzujete aktivity, ktoré sú užitočné, alebo ktoré máte radi, len aby ste mohli viac využívať sociálne médiá.
- Zažívate fyzické alebo emocionálne nepohodlie, keď nemáte prístup k sociálnym médiám.
- V minulosti ste sa už aspoň raz neúspešne pokúsili o obmedzenie využívania sociálnych sietí.
- Stalo sa vám už niekoľkokrát, že ste kvôli sledovaniu sociálnych médií išli spať príliš neskoro (boli ste dlho do noci hore a pozerali ste do mobilu či počítača).
- Pokračujete v sledovaní sociálnych sietí napriek problémom, následkom alebo poškodeniam, ktoré vám to v dlhodobom horizonte spôsobuje.
- Používate sociálne siete v súbehu s inými menej stimulujúcimi aktivitami ako je sledovanie televízie, rozhovor s priateľom a podobne.
- Sociálne siete používate aj v situáciách, ktoré sú rizikové alebo nebezpečné (napr. počas šoférovania alebo práce).
Našli ste sa aj vy v niektorých z hore uvedených príznakov závislosti na sociálnych sieťach? Určite nie ste sami. Čo spôsobuje alarmujúce štatistiky ohľadom závislosti na internete a sociálnych sieťach?
Prírodné antidepresíva
Prírodné antidepresíva
Komplexné prírodné antidepresívum, ktoré obsahuje zmes účinných látok dôležitých pre tvorbu serotonínu (hormónu šťastia). Pri depresii na zlepšenie nálady. Úplne bezpečný pre každého. Zvyšuje životnú motiváciu a energiu.
✓ Buďte plní elánu.
✓ Staňte sa úplne pokojnými a vyrovnanými.
✓ Buďte pripravení prekonať každú výzvu života.
✓ Prekypujte energiou a dobrou náladou.
Dopamínová slučka okolo nášho krku
Používanie sociálnych médií vedie k takzvanej nelátkovej forme závislosti, pretože spúšťa systém odmeňovania v mozgu. Ten uvoľňuje dopamín, hormón „dobrého pocitu“. Dopamín je vlastne neurotransmiter (chemický posol medzi neurónmi), ktorý sa podieľa na našom správnom neurologickom a fyziologickom fungovaní.
Za normálnych okolností je jeho vylučovanie viazané na pozitívne deje v našom živote. Ide napríklad o prítomnosť milovanej osoby, objatie, príjemný rozhovor, spolupráca s iným človekom, sex, jedenie, či dokončenie pracovnej úlohy. Jeho uvoľňovanie do mozgu spôsobuje ten dobrý pocit, ktorý chceme zažívať znova a znova.
Bez dopamínu by pre nás bežné činnosti neboli také príjemné a dôležité. Aj vďaka nemu majú ľudia energiu a motiváciu žiť svoj život naplno. Dopamínový systém sa vyvinul aby nám v určitom zmysle slova pomáhal prežiť. Vytvára akúsi vnútornú motiváciu robiť veci, ktoré priamo ale aj nepriamo vedú k uspokojeniu fyziologických potrieb organizmu.
Keď sledujeme sociálne médiá ako napríklad Facebook, Tik-Tok, Instagram alebo ďalšie platformy, ovplyvňuje to sekréciu dopamínu. Keď dostanete lajk, zdieľanie či komentár, mozog je obštedrený záplavu dopamínu, čo pôsobí ako droga. Nie je to ale len o lajkoch.
Za problémové sa v posledných piatich rokoch ukazujú aj algoritmy sociálnych sietí, ktoré nám podsúvajú určité druhy obsahu. Tie za poslednú dobu zaznamenali obrovský pokrok a sú riadené vyspelou umelou inteligenciou. Počítačové algoritmy Tik-Toku, Instagramu, či YouTubu sa dokážu veľmi sofistikovaným spôsobom naučiť, aký typ obsahu sa nám páči a naopak, aký obsah nemáme radi. Obsah ktorý sa nám páči, bez ohľadu na jeho formu (videá, príspevky, nahrávky…) v našej centrálnej nervovej sústave spúšťa mechanizmy vylučovania dopamínu. Je to naozaj príjemný uvoľňujúci pocit.
Pri sledovaní obsahu na sociálnych sieťach má človek pocit že skutočne odpočíva a relaxuje. Je to ale pasca! Vylučovaný dopamín pôsobí tak, že posilňuje našu potrebu zažiť to aj nabudúce. Tým si budujeme závislosť. Pomáha nám pri tom aj Kortizol.
Ak človek nedostane svoju dennú dávku elektronického potešenia, spúšťa to vyplavovanie stresového hormónu Kortizolu.
Kolobeh motivácie a odmeny tvorí „dopamínovú slučku“, vďaka ktorej používatelia túžia po lajkoch, sledovaní príjemného obsahu a po rôznych ďalších odmenách, ktoré nášmu mozgu sociálne siete poskytujú. Navyše sa ukazuje, že ak človek nedostane svoju dennú dávku elektronického potešenia, spúšťa to vyplavovanie stresového hormónu Kortizolu, čo ešte viac umocňuje túžbu vziať do ruky mobil a začať scrollovať. Ide o nelátkový typ závislosti. Tento typ závislosti je úplne rovnaký akým trpia patologickí gambleri a hráči výherných automatov.
Nanešťastie, na rozdiel od gamblerov, škody ktoré táto závislosť spôsobuje, nie sú na prvý pohľad až také badateľné. Ani spoločnosť ku nim ešte nie je príliš vnímavá. Preto sú ľudia závislí na mobiloch a sociálnych sieťach ponechaní napospas svojmu vlastnému osudu, bez reálnej možnosti na pomoc. Ak si sami neuvedomia, že niečo nie je v poriadku, ich mozog na to doplatí dlhodobými následkami.
Je až hrôzostrašné si predstaviť, ako veľmi sa tento typ závislosti môže rozšíriť vďaka tomu, že k sociálnym sieťam má už dnes prístup naozaj každý. Smartfóny a širokopásmový internet sa stal štandardom aj v tých najchudobnejších častiach sveta. Následky na psychické zdravie jednotlivcov a ekonomické škody spôsobené celej spoločnosti môžu byť otrasné.
Takto sa z nás stávajú zombies
Neurotransmitery v našom mozgu sú vzácne komodity s ktorými sa musí šetriť. Ich zásoby sú obmedzené. Navyše ich syntéza v nervovej sústave je zložitá, vstupujú do nej mnohé stopové prvky a trvá pomerne dlhý čas. Vedci sa domnievajú, že jeden z dôvodov, prečo živočíchy spia, je práve nutná obnova zásob neurotransmiterov v centrálnej nervovej sústave počas spánku. Používanie sociálnych sietí spôsobuje takpovediac plytvanie neurotransmitermi. Hodinové sledovanie a scrollovanie Tik-Toku dokáže znížiť zásobu dopamínu aj o 50%.
Dlhé využívanie sociálnych sietí tak vedie k vyčerpaniu neurotransmiterov v mozgu. Nanešťastie, narozdiel od vášho bankového konta, neurotransmitery nemôžu ísť do debetu. Keď sa minú, na ich obnovenie je potrebné počkať dlhší čas. Každodenné používanie sociálnych sietí potom vedie ku chronickému nedostatku neurotransmiterov a k otupovaniu systému odmeny. Neurotransmitery potom chýbajú v bežnom praktickom živote, mimo sociálnych médií. A bez nich sa v reálnom svete žije naozaj ťažko… Výsledkom je neschopnosť pociťovať emócie a plnohodnotne prežívať udalosti v našom živote.
Následky dlhodobého zneužívania sociálnych sietí:
- Neschopnosť cítiť náklonnosť k iným ľuďom.
- Pocit psychickej i fyzickej vyčerpanosti.
- Pocit nadmerného stresu (aj keď na neho nie je dôvod).
- Sociálna izolácia a nechuť o kontakt s blízkymi.
- Neschopnosť radovať sa z dobre odvedenej práce.
- Neschopnosť tešiť sa z každodenných maličkostí.
- Lenivosť a nechuť robiť niečo užitočné.
Ak nám neurotransmitery dlhodobo chýbajú, chodíme len tak bezcielne po svete a život nám doslova uteká pomedzi prsty. Tento stav sa nazýva aj ako anhedónia. Tá je okrem iného jedným z hlavných príznakov depresie (Cynthia Vinney, 2022). Môžeme sa preto domnievať, že práve nadmerné využívanie sociálnych sietí môže mať významný vplyv na nárast výskytu depresívnych nálad medzi mladými ľuďmi, ktorého sme v súčasnosti svedkami.
Ako sa premeniť zo zombie späť na ľudskú bytosť?
Bude treba užiť protijed. Ten, má trpkú chuť, ako to už obyčajne s protijedmi býva. A navyše nezaberá okamžite. Dopamínový systém, ktorý bol mesiace alebo dokonca roky burcovaný silnými podnetmi a prešpekulovanými algoritmami sociálnych médií potrebuje čas na to, aby sa vrátil do svojej normálnej rovnováhy. Našťastie, riešenie nie je zložité, vyžaduje si len vytrvalosť.
Prestaňte používať sociálne siete, začnite sa viac nudiť a viac spať
Nuda môže byť pre mnohých dosť nepríjemná až neznesiteľná emócia. Pre zahltený mozog je nuda ale niečo ako balzám, bez ktorého sa do rovnováhy nedostane. Prebieha pri nej triedenie informácií ktoré sa do mozgu dostali počas dňa. Navyše počas nudy nedochádza k významnejšej spotrebe neurotransmiterov, čo pomáha k ich šetreniu a obnove. Tento proces prebieha podvedome a môže sa spustiť počas spánku, alebo počas bdelosti s nízkym množstvom vstupných podnetov. Preto spite aspoň osem hodín denne a dbajte na to, aby ste do vášho denného programu zaradili hodinu mentálneho ničnerobenia. Skúsiť môžete meditáciu či prechádzku lesom. Oboje pomôže.
Praktické rady ako obmedziť sociálne siete a získať slobodu
- Vypnite si v mobile všetky notifikácie na sociálne médiá aj spravodajstvo.
- Kontrolujte čas ktorý strávite na sociálnych sieťach.
- Kontrolujte obsah, ktorý na sociálnych sieťach konzumujete, nedovoľte aby ste spadli do pasce algoritmu.
- Nainštalujte si aplikáciu, ktorá vám s tým pomôže (na príklad Quality Tyime, alebo AppDetox) je ich viac, nájdite si tú, ktorá vám bude vyhovovať.
- Počas cestovania verejnou dopravou pozerajte z okna alebo na tváre cestujúcich, nie do mobilu.
- Počas čakania v obchode či u zubára rozmýšľajte nad príjemnými vecami, alebo len tak sledujte okolie, nepozerajte do mobilu.
- Doma si zvyknite ukladať mobil na jedno konkrétne miesto. Neroznášajte ho po celej domácnosti vo vrecku.
- Počas cesty výťahom pozdravte susedov či spolupracovníkov a opýtajte sa ich ako sa im dnes darí, nepozerajte do mobilu.
- Počas športu nepočúvajte podcasty, pustite si hudbu, alebo aj nič.
- Na WC umiestnite časopisy, je to stále lepšie ako nosiť si tam mobil.
- Keď sa s niekým osobne rozprávate, zakážte si siahnuť na mobil. Venujte pozornosť tomu, s kým sa bavíte.
- Vyberajte si obozretne aj spravodajské médiá ktorým budete venovať Vašu pozornosť.
- Kúpte si budík, mobil nemá čo hľadať na nočnom stolíku.
- Počas obeda skúste vychutnávať vaše jedlo, namiesto skrolovania sociálnej siete. Má to vplyv na zlepšenie psychiky aj zmenšenie hrúbky vašich tukových zásob.
- Počas sledovania televízie, sledujte program, alebo ho vypnite a choďte robiť niečo užitočnejšie. Nešúchajte prstom po displeji mobilu.
- Dajte prednosť informačným zdrojom s nízkou intenzitou prúdu dát ako napríklad knihy, časopisy alebo osobný rozhovor… Vášmu mozgu to pomôže vymaniť sa z matrixu.
- Nebuďte na seba príliš prísni. To že porušíte pravidlo, ešte neznamená že ste úplne zlyhali. Len pokojne pokračujte.
Je dôležité aby sa tieto zmeny a aktivity stali súčasťou vášho životného štýlu. Bude to trvať pár týždňov, kým si na to zvyknete. Inak ale nedokážete napraviť následky dlhodobého ruinovania vášho nervového systému sociálnymi médiami. Pri elektronickom detoxe budú nápomocné aj potraviny a výživové doplnky podporujúce funkciu nervového systému.
Určite sa nevyhýbajte rybám, jedzte avokádo, užívajte OMEGA 3 mastné kyseliny a ak chcete niečo naozaj silné, skúste výživový doplnok na podporu mentálnej pohody NEURINU Serotogen. Je to výživa pre centrálny nervový systém, ktorá pomáha rýchlejšej regenerácii najdôležitejších neurotransmiterov, ako napríklad Serotonín a Dopamín. Nič nie je dôležitejšie ako zdravie, rovnako tak mentálne, ako aj fyzické. Pamätajte na to.
Nórske OMEGA-3 s vysokým obsahom EPA a DHA
Nórske OMEGA-3 s vysokým obsahom EPA a DHA
Doprajte si tie najlepšie voľne nenasýtené OMEGA-3 mastné kyseliny na svete. Účinok Norsk OMEGA-3 budete cítiť behom niekoľkých dní, vďaka mimoriadne vysokému obsahu účinných látok EPA a DHA.
✓ Podporuje normálnu funkciu mozgu
✓ Zlepšuje náladu a kognitívne funkcie
✓ Znižuje zápal v tele
✓ Prospešný pre srdcovo-cievny systém
Zdroje:
- https://www.leehealth.org/health-and-wellness/healthy-news-blog/mental-health/are-you-addicted-to-social-media
- https://www.verywellmind.com/what-is-anhedonia-i-dont-feel-pleasure-5680269
- https://recovered.org/addiction/behaviors/social-media-addiction#how-do-you-know-if-you-have-social-media-addiction