Úzkosť – tajomný nepriateľ ktorý si nevyberá obete! Príznaky, druhy a liečba úzkosti

floating-leaf
floating-leaf

Úzkosť je bežným psychickým stavom, ktorý môže ovplyvniť každého z nás. Je to stav, ktorý sa prejavuje nepríjemnými pocitmi, ktoré nás môžu zneistiť a spôsobiť, že sa cítime zraniteľní a nesmelí. Pre mnohých ľudí sa úzkosť stáva chronickým stavom, ktorý má vplyv na ich každodenný život.

Čo je to úzkosť?

Úzkosť je stav, ktorý sa prejavuje nepríjemnými pocitmi a myšlienkami, ktoré sa prehĺbia v období stresu alebo únavy. Môže byť reakciou na fyzickú alebo emocionálnu záťaž. Úzkosť je prirodzenou reakciou na nebezpečenstvo, ale keď je prítomná aj bez nebezpečenstva, môže ovplyvniť náš každodenný život.

Úzkostná porucha by sa nemala prehliadať. Riešte ju už na jej začiatku!

Aké sú príznaky úzkosti?

Príznaky úzkosti môžu byť fyzické alebo psychické. Fyzické príznaky zahŕňajú napätie v svaloch, pocit únavy, nespavosť a nevoľnosť. Psychické príznaky zahŕňajú neustále myšlienky na nebezpečenstvo, strach zo situácií, ktoré by mohli spôsobiť nebezpečenstvo, a obavy z vlastného zdravia. Príznaky sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi u rôznych ľudí a môžu mať rôzne úrovne intenzity.

TIP: Máte pocit že trpíte úzkosťou? Otestujte sa týmto bleskovým screeningovým testom.

Aké sú druhy úzkosti?

Existuje niekoľko druhov úzkosti, ktoré sú často diagnostikované. Medzi tieto druhy patria:

Panická porucha

Príznaky panických porúch sú prudké a intenzívne. Zvyčajne sa prejavujú v niekoľkých minútach a môžu zahŕňať záchvaty paniky, ktoré sa prejavujú fyzickými príznakmi, ako sú zrýchlený tep srdca, potenie a závraty.

Generalizovaná úzkostná porucha

Je to stav, ktorý sa prejavuje neustálymi obavami, ktoré sa týkajú rôznych situácií. Tí, ktorí trpia generalizovanou úzkostnou poruchou, môžu mať tendenciu preceňovať riziko a vykresľovať negatívne scenáre. Príznaky môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesti hlavy, napätie a nespavosť.

Fóbie

Fóbie sú úzkostné stavy, ktoré sú spojené s konkrétnymi objektmi alebo situáciami situáciami (sociálna fóbia). Napríklad strach z cestovania lietadlom, výťahu alebo pavúkov (arachnofóbia). Tieto fóbie môžu spôsobiť fyzické príznaky, ako je zvýšené búšenie srdca, závraty a nevoľnosť.

TIP: Máte pocit že trpíte úzkosťou? Otestujte sa týmto bleskovým screeningovým testom.

Ako sa úzkosť lieči?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa úzkosť môže liečiť. Liečba závisí od závažnosti úzkostného stavu a od toho, ako ovplyvňuje život jednotlivca. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa úzkosť môže liečiť:

Psychoterapia na liečbu úzkosti

Psychoterapia je terapeutický prístup, ktorý sa zameriava na riešenie emocionálnych a psychických problémov. Terapia môže pomôcť jednotlivcom, ktorí trpia úzkosťou, získať lepšie porozumenie svojich myšlienok a pocitov a naučiť sa, ako sa vysporiadať s negatívnymi situáciami.

Lieky na liečbu úzkosti

Existuje niekoľko liekov, ktoré sa používajú na liečbu úzkosti. Tieto lieky môžu pomôcť zmierňovať príznaky a zlepšovať náladu. Väčšina liekov na úzkosť patrí do skupiny antidepresív alebo benzodiazepínov.

TIP: Máte pocit že trpíte úzkosťou? Otestujte sa týmto bleskovým screeningovým testom.

Prírodná liečba úzkosti

Niektoré prírodné liečebné metódy môžu pomôcť zmierňovať úzkosť. Patrí sem napríklad meditácia, jóga alebo cvičenie. Tieto metódy môžu pomôcť znížiť stres a napätie. Dobre zaberajú aj rôzne upokojujúce bylinky proti úzkosti a stresu. Najúčinnejšie sú však vtedy, ak ich správne skombinujete. Takéto zmesi majú synergický efekt (spoločne pôsobia silnejšie ako každá osobitne).

NEURINU Calmgen je prípravok, ktorý obsahuje zloženie aminokyselín, minerálov, vitamínov a rastlinných extraktov, ktoré pomáhajú udržiavať správnu hladinu neurotransmiterov v centrálnej nervovej sústave a tlmia účinky stresových reakcií organizmu. Vďaka tomu môže Calmgen pomôcť zmierniť príznaky úzkosti a pomôcť pri riešení tohto psychického stavu. Je dôležité však dbať na maximálnu dĺžku užívania a odporúčanú dávku, a v prípade silnejších príznakov úzkosti sa poradiť s lekárom.

TIP: Máte pocit že trpíte úzkosťou? Otestujte sa týmto bleskovým screeningovým testom.

V záverečnom zhrnutí, úzkosť je bežný psychický stav, ktorý môže ovplyvniť každého z nás. Môže mať rôzne príznaky a existuje niekoľko druhov úzkosti. Liečba úzkosti závisí od závažnosti a môže zahŕňať psychoterapiu, lieky alebo prírodné liečebné metódy. Ak trpíte úzkosťou, neváhajte vyhľadať pomoc a podporu od kvalifikovaného odborníka

Použité zdroje

  1. American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 5th edition. Arlington, VA: American Psychiatric Publishing. https://doi.org/10.1176/appi.books.9780890425596
  2. National Institute of Mental Health. (2018). Anxiety Disorders. Retrieved from https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml
  3. Mayo Clinic. (2022). Anxiety Disorders. Retrieved from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anxiety/symptoms-causes/syc-20350961
  4. Anxiety and Depression Association of America. (2022). Treatments. Retrieved from https://adaa.org/finding-help/treatment